Blog

Ramazan ayını daha sağlıklı geçirin

Ramazan ayın da yaşanan uzun süreli açlık ve hareketsizlik metabolizmanızın daha yavaş çalışmasına neden olmaktadır. Bu durum vücudunuzun yağ depolamasını sağlamaktadır.  Herkesin metabolizma hızı boyuna , cinsiyetine , yaşına göre farklılıklar göstermektedir.

Ramazan Ayını Daha Rahat Geçirmenizi Sağlayacak Öneriler ;

Glisemik indeks açısından yüksek besinler kan şekerinizi de hızlı bir şekilde yükseltmektedir. Kan şekerinizin hızlı bir şekil de yükselmesi insülin salınımını arttırmaktadır. Bu saye de besinler yağ olarak depolanmaktadır ve bu durum daha çok acıkmanıza neden olur.

  • İftar da yavaş yemek yiyin.

Orucunuzu su ile açtıktan sonra yemeğinize çorba ile başlamalısınız. Çorbanızı içtikten sonra yemeğe 5 – 10 dakika kadar ara vermelisiniz. Bu durum vücudunuza bir anda yüklenmeyi engeller ve beyninize tokluk sinyalleri gönderir. Ana yemeği geçtiğiniz de ise lokmalarınızı daha çok çiğnemeye özen göstermelisiniz.

  • Sahura Mutlaka Kalkın.

Ramazan ayın da yapılan hataların başın da sahura kalkmamak geliyor. Bu durum açlık sürenizin uzaması ile birlikte metabolizmanızın daha fazla yavaşlamasına neden olmaktadır. Ayrıca iftar saatine kadar açlık krizlerinizin artmasına ve bu yüzden iftar da daha fazla yemek tüketmenizi sağlayacaktır.

  • Fiziksel aktivitelerinizi arttırın.

Ramazan ayın da yavaşlayan metabolizmayı arttırmanın en iyi yollarından birisi fiziksel aktivitelerinizi attırmaktadır. İftar yaptıktan  1 saat kadar bir süre sonrasın da 30- 40 dakikalık yürüyüşlere çıkmaya özen göstermelisiniz. Bu durumun metabolizmanızı hızlandırdığını fark edeceksiniz.

  • Su tüketimini 2 – 2 buçuk litreye tamamlayın.

İftar ve Sahur arasın da vücudunuzun ihtiyacı olan su miktarını tamamlamanız gerekmektedir. Yeterli miktar da su tüketmeniz metabolizmanızı hızlandırarak sindirimi kolaylaştırır.

İftar ve Sahur saatlerine anlık olarak ulaşabilirsiniz. Buraya tıklayın.

Kendinizi Bahar Detoxuna Hazırlayın.