Blog

B12 Vitamin Eksikliği – Nasıl Çözülür ?

 B12 Vitamin eksikliği  vücutta çeşitli semptomlar ile çeşitli belirtiler göstermektedir.

B12 Vitamini eksikliğinin en belirgin özelliklerinden birisi beslenme eksikliğidir. B 12 vitamini eksikliği genellikle vejetaryen  diyeti uygulayan ve kilo ameliyatı olan kişiler de  görülmektedir.

B12 Vitamin Eksikliğinin Vücutta Gösterdiği Belirtiler Nelerdir ?

  • Baş Dönmesi , Yorgunluk ;

Bir çok insan baş dönmesi ve yorgunluk hissini stresli günlerden kaynaklandığını düşünmektedir. Ancak bu durum B 12 vitamini eksikliğinden kaynaklıda olabilir bu yüzden bir doktora görünüp  kan testi yaptırmanız gerekmektedir.

  • Nefes alıp verme de zorlanmak ;

B 12 Vitamin ihtiyacının vücutta ki fizyolojik etkilerinden birisi de nefes darlığıdır. Vitamin eksiklikleri dokular da bulunan oksijen akışını azaltmaktadır. Bu durum  Anemi , Nefes Darlığı ve zayıflığa neden olabilir.

  • Sinir Hücrelerin de Hasar Oluşumu ve  Uyuşma ;

B 12 Vitamin eksikliği sinir hücrelerinize hasar vererek  elleriniz de ve ayaklarınız da uyuşma  hissine neden olmaktadır. Bu belirtileri görmezden gelirseniz sinir sisteminiz de oluşan hasar kalıcı hale gelecektir.  Sinir sisteminizi güçlendirmek için  B 12 vitamini içeren besinler tüketmeniz gerekmektedir.

  • Sarılık veya Soluk Bir Cilt ;

B 12 Vitamin eksikliğinin bir diğer belirtilerinden birisi ise gözünüzün beyaz bölümün de veya cildiniz de  sarılık oluşmasıdır.

  • İltihaplı Dil ;

Vegan ve sindirim sistemi rahatsızlığınız var , Alkol kullanıyorsanız  B 12 açısından risk taşıyan bir gruptasınız demektir. Vücudunuz yeterli miktarda B 12 vitaminine sahip olmadığı taktir de DNA sentezleriniz bozulabilir.

  •  Kabızlık , İştah Kaybı ;

Kabızlık , Gaz sindirimi , iştah kaybı gibi belirtilere neden olabilecek çok rahatsızlık vardır. B12 Vitamini eksikliği birisidir. B12 Vitamin eksikliği ihmal edilip ciddiye alınmaz ise çeşitli mide rahatsızlıklarına . Gaz sorunlarına , İshale ve İştah kaybına neden olmaktadır.

  • Depresyon ;

Vücudunuz da bazı vitamin eksikliklerinden kaynaklanan depresyon veya davranış bozuklukları gibi belirtiler ortaya çıkmaktadır. B 12 Vitamin eksikliğinin serotonin salgısı üzerin de oldukça güçlü bir etkisi vardır.

 

Sağlıklı yetişkinlerde ve B12 vitamini eksikliği olanlarda B12 vitamini takviyesi, önemli yan etkiler olmaksızın iyi tolere edilir. Bununla birlikte B12 vitamini takviyesinin, dengeli beslenmeyi sürdüren sağlıklı insanlarda faydalı olduğuna dair yüksek kaliteli kanıt yoktur.

Yazıya ulaşmak için buraya tıklayın.

Soluk bir cilt yerine Capcanlı bir cilt istemez misiniz?