Blog

Astronot Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır?

Astronot Diyeti

Astronot diyeti tamamen protein içerikli besinlerin tüketilmesi ile uygulanmaktadır. Lif ve karbonhidrat tüketimi çok azdır. Tükettiğiniz proteinli besinler sayesin de kaslarınıza zarar vermeden vücudunuz da bulunan fazla yağlardan gidecektir.

Diyet sırasın da belirlenmiş gıdaları hayatınızdan çıkarmanız gerekmektedir. Kalp Böbrek Tansiyon Şekeri Gibi kronik rahatsızlığı olanlar ve sürekli ilaç kullananlar , Hamileler , Emzirme dönemin de olan kişilerin diyete başlamadan önce doktoruna başvurmaları gerekmektedir.

Aşırı miktarda karbonhidrat içeren besinleri sınırlandırdığınız da organizma enerjiyi kendi iç kaynaklarından elde ederek yağ dokusunu parçalamaktadır. Yüksek proteinli astronot diyetini uygulamak irritabl bağırsak sendromunu etkilemek için de yararlı olacaktır.

Astronot Diyeti

Kullanılması Tavsiye Edilmeyen Yiyecekler Nelerdir ?

-Alkol

-Soda , Meyve Suyu

-Tuz , Şeker

-Nişasta içeren sebzeler ( Patates , Pancar , Havuç )

-Pirinç , Makarna

-Ekmek ve Tahıllar

Kullanılacak Besinler Nelerdir ?

-Mantar

-Yumurta

-Balık , Tavuk

-Domates , Salatalık , Marul , Lahana

-Peynir ve Megan Süt

-Badem , Pirinç

Astronot Diyeti ve Kolay Yöntemleri

Kas yapın

Bilinen şu ki 1 kilo kas 1 kilo yağdan çok daha fazla kalori harcamamızı sağlar. Vücut kompozisyonunuz metabolizmanızın temelini oluşturuyor. Ortalama yarım kilo yağ günde 15 kal yakmamıza sebep olurken, yarım kilo kas günde 85 kalori yakımı sağlıyor. Neredeyse kaslarımız günde 6 kat daha fazla kalori yakmamıza yardımcı oluyor. Yani kaslı bir vücuda sahip olmak sadece görsel olarak fayda sağlamakla kalmıyor, kalori yakımını da arttırıyor veya Sporun bir diğer avantajı da harcanan kaloriden çok metabolizmayı hızlandırması veya Ayrıca yapılan egzersizlerle beraber kas kazanırken, metabolizma hızımızı da arttırırız.

Isıtıcıları kapatın

Kulağa ilginç gelecek ama soğuk havalar daha fazla kalori harcamanızı sağlar. Netherland’de yapılan bir araştırmada genç erkekler 10 gün boyunca soğuk bir odada tutuluyor, birkaç günün sonunda erkekler titrememeye başlıyor. The Jounal of Clinical İnvestigation dergisinde yayımlanan bir çalışmada ise soğuk ortamda bulunan erkeklerin 3 saatte fazladan 250 kalori yaktıkları ortaya çıkıyor.

Bu açıklamalar tüm kış kalorifersiz kalmak anlamına gelmiyor, sadece saunalara girerek, belinize streçler sararak, terleme yoluyla kilo kaybettiğimiz algısına kapılmamak gerekiyor. Fazla terlemek vücuttan fazla su kaybetmenize neden olur, giden yağ değil maalesef sudur.

D vitamini depolarınızı doldurun

D vitamini güneşle aktive olan bir vitamindir. Ülkemiz konumu gereği genellikle güneş alan bir ülke olmasına rağmen birçok kişi farkında olmadan D vitamini eksikliğine maruz kalıyor veya Yapılan çalışmalar İskandinav ülkelerinde D vitamini eksikliklerinin Akdeniz ülkelerine göre daha az görüldüğünü gösteriyor. Bunun sebebi ise onların D vitamini eksikliğinin bilincinde olup tamamlayıcı kullanmalarıdır. Bir çok çalışma D vitamini eksikliği ile yağ hücrelerinin fonksiyonları ve obezitenin ilişkili olduğunu saptamış, ancak kilo kaybıyla ilişkisi tam olarak anlaşılmamıştır. Vücut için yeterince D vitamini sağlamak çok önemlidir. D vitamini kas ve kemik metabolizması için gerekli olup yeterli D vitaminine sahip olmayanların kasları gelişemez.

Bu yazıyı okumak için buraya tıklayın.

Astronot diyetinde size yardımcı olmamızı istiyorsanız buraya tıklayın